FIAT Uno 3 Doors 1.3L Turbo 5MT FWD (105 HP)
1983–1989
103
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 103bhp |
| Power | 77kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 838kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |