FIAT Uno 3 Doors 1.4L 5MT Turbo FWD (114 HP)
1989–1994
113
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1372cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3691mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 879kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/60Hr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |