FIAT Uno 3 Doors 1.7L D 5MT FWD (60 HP)
1983–1989
59
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1697cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 103Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 155km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 838kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |