FIAT Uno 5 Doors 1.3L 5MT FWD (65 HP)
1983–1989
64
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 48kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3640mm |
| Width | 1549mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2360mm |
| Kerb Weight | 761kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155/70Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |