FIAT Uno 1.0L 5MT FWD (73 HP)
2010–
72
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
94
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 151km/h |
| Top Speed | 94mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3769mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 884kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |