FIAT Uno 1.4L 5MT FWD (85 HP)
2010–
84
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3769mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2375mm |
| Kerb Weight | 929kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |