FIAT X1/9 1.3L 5MT (75 HP)
1972–1989
74
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
105
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 98Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 169km/h |
| Top Speed | 105mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2202mm |
| Kerb Weight | 880kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 820 X 80-120 // 740 X 65 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |