FIAT X1/9 1.5L 5MT (86 HP)
1972–1989
84
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3830mm |
| Width | 1570mm |
| Height | 1171mm |
| Wheelbase | 2202mm |
| Kerb Weight | 914kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 R13 // 740-65 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |