FISKER Karma 2.0L 1Speed (400 HP)
2011–2012
260
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
118
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2000cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 260bhp |
| Power | 193.9kW |
| Torque | 353Nm |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 118mpg |
| Combined | 2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4999mm |
| Width | 2134mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 3160mm |
| Kerb Weight | 2404kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/35R22 || 285/35Rr |
| Front Brakes | Brembo 370X34Mm 2-Piece Rotors W/ 6-Piston Calipers |
| Rear Brakes | Brembo 365X28Mm Single Piece Rotors W/ 4-Piston Calipers |