FORD Anglia 100E 1.2L 3MT (36 HP)
1953–1959
36
bhp
Power
31
s
0–100 km/h
71
mph
Top Speed
35
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1172cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 36bhp |
| Power | 26.8kW |
| Torque | 72Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 31s |
| Top Speed | 114km/h |
| Top Speed | 71mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3843mm |
| Width | 1537mm |
| Height | 1506mm |
| Wheelbase | 2210mm |
| Kerb Weight | 737kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20 - 13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |