FORD Anglia 105E 1.0L 4MT (39 HP)
1959–1967
38
bhp
Power
26.5
s
0–100 km/h
75
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 38bhp |
| Power | 28.7kW |
| Torque | 75Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 26.5s |
| Top Speed | 121km/h |
| Top Speed | 75mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3899mm |
| Width | 1455mm |
| Height | 1394mm |
| Wheelbase | 2299mm |
| Kerb Weight | 737kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20 - 13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |