FORD Bronco Raptor 3.0L EcoBoost V6 10AT AWD
2022–
Engine
| Displacement | 2950cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 10 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 80L |
Dimensions & Weight
| Length | 4851mm |
| Width | 2177mm |
| Height | 1976mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 2600kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 37 X 12.5R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |