FORD Bronco Sport 1.5L EcoBoost 8AT Start/Stop (181 HP)
2020–
178
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 133.1kW |
| Torque | 258Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 2088mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 A/S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |