FORD Bronco Sport 2.0L EcoBoost Start/Stop 8AT (245 HP)
2020–
242
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 373Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Dimensions & Weight
| Length | 4387mm |
| Width | 2088mm |
| Height | 1783mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 A/S |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |