FORD Bronco 2.8L 3MT AWD (89HP)
1966–1977
89
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
80
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2781cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.4kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 129km/h |
| Top Speed | 80mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3863mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1814mm |
| Wheelbase | 2337mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.35 - 15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |