FORD Bronco 3.3L 3MT AWD (84 HP)
1966–1977
84
bhp
Power
20
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3277cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 84bhp |
| Power | 62.6kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
Performance
| 0–100 km/h | 20s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3863mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1806mm |
| Wheelbase | 2337mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 - 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |