FORD Bronco 4.2L V8 4MT AWD (119 HP)
1980–1986
117
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4183cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 117bhp |
| Power | 87.5kW |
| Torque | 262Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1852mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |