FORD Bronco 4.9L 3AT AWD (122 HP)
1980–1986
120
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4916cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 120bhp |
| Power | 89.7kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1852mm |
| Wheelbase | 2659mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |