FORD Bronco 4.9L V8 3MT AWD (125 HP)
1966–1977
125
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
90
mph
Top Speed
12.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93.2kW |
| Torque | 298Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 145km/h |
| Top Speed | 90mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12.5mpg |
| Combined | 18.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3863mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2337mm |
| Kerb Weight | 1608kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 - 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |