FORD Bronco 4.9L V8 3MT AWD (205 HP)
1966–1977
205
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4949cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 152.9kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3863mm |
| Width | 1748mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2337mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.50 - 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |