FORD Bronco 5.0L V8 5MT AWD (188 HP)
1987–1991
185
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4942cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 185bhp |
| Power | 138.3kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
| Fuel Tank | 121L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2659mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |