FORD Bronco 5.8L V8 3AT AWD (160 HP)
1978–1979
158
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5766cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 355Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1918mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |