FORD Bronco 5.8L V8 3AT AWD (213 HP)
1980–1986
210
bhp
Power
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5766cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 210bhp |
| Power | 156.7kW |
| Torque | 414Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Combined | 16.8L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4511mm |
| Width | 1981mm |
| Height | 1859mm |
| Wheelbase | 2659mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |