FORD Bronco 5.8L V8 4AT AWD (203 HP)
1992–1996
200
bhp
Power
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5766cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 200bhp |
| Power | 149.3kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Combined | 18.1L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.7L/100km |
| Fuel Tank | 121L |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1892mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Boot Capacity | 917L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |