FORD Bronco 6.6L V8 4MT AWD (158 HP)
1978–1979
156
bhp
Power
Engine
| Displacement | 6590cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 375Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
Dimensions & Weight
| Length | 4580mm |
| Width | 2014mm |
| Height | 1918mm |
| Wheelbase | 2642mm |
| Kerb Weight | 2115kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/75 R15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |