FORD Bullitt 5.0L V8 6MT (480 HP)
2019–2020
473
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
163
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 473bhp |
| Power | 353kW |
| Torque | 569Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 262km/h |
| Top Speed | 163mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4788mm |
| Width | 1915mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1746kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P255/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |