FORD C-Max 1.5L EcoBoost 6AT FWD (182 HP)
2014–2019
180
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 180bhp |
| Power | 134kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1413kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | 278Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 280Mm Discs |