FORD C-Max 1.5L TDCi 6AT FWD (120 HP)
2014–2019
118
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1472kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | 278Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 280Mm Discs |