FORD C-Max 1.6L Ti-VCT 5MT FWD (117 HP)
2014–2019
115
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1610mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1374kg |
| Boot Capacity | 470L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | 278Mm Ventilated Discs |
| Rear Brakes | 280Mm Discs |