FORD Capri 1.3L 4MT RWD (57 HP)
1978–1986
56
bhp
Power
19.8
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 56bhp |
| Power | 41.9kW |
| Torque | 91Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.8s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1010kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |