FORD Capri 1.6L 3AT RWD (72 HP)
1978–1986
71
bhp
Power
16
s
0–100 km/h
95
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1593cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 52.9kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16s |
| Top Speed | 153km/h |
| Top Speed | 95mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |