FORD Capri 1.6L 4MT RWD (74 HP)
1978–1986
73
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1593cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 73bhp |
| Power | 54.4kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |