FORD Capri 1.6L 4MT RWD (88 HP)
1978–1986
87
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1593cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 87bhp |
| Power | 64.7kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |