FORD Capri 2.3L V6 3AT RWD (108 HP)
1978–1986
106
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2294cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79.4kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |