FORD Capri 2.3L V6 4MT RWD (108 HP)
1978–1986
106
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2294cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79.4kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1323mm |
| Wheelbase | 2563mm |
| Kerb Weight | 1120kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |