FORD Capri 2.9L V6 4MT RWD (177 HP)
1978–1986
176
bhp
Power
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 131kW |
| Torque | 263Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1331mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/80-R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |