FORD Consul 1.7
1950–1956
59
bhp
Power
80
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1703cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 129km/h |
| Top Speed | 80mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4412mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2654mm |
| Kerb Weight | 1116kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |