FORD Corsair 2000E 2.0L 4MT (98 HP)
1964–1970
97
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1996cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 163Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4483mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2362mm |
| Kerb Weight | 1031kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |