FORD Cougar 2.5i 5MT (170 HP)
1998–2001
168
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2544cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1342kg |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/50Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |