FORD Crestline Skyliner 3.5L 3MT (101 HP)
1952–1954
101
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
65
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3523cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5037mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1542mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1513kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70X15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |