FORD Crown Victoria 4.6L V8 4AT RWD (223 HP)
1998–2007
220
bhp
Power
110
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 359Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 177km/h |
| Top Speed | 110mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5385mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1777kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |