FORD Crown Victoria 4.6L V8 4AT RWD (227 HP)
1998–2007
224
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4601cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 224bhp |
| Power | 167kW |
| Torque | 369Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5385mm |
| Width | 1986mm |
| Height | 1443mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |