FORD Econovan 2.0 5MT (97 HP)
1999–2005
95
bhp
Power
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 95bhp |
| Power | 71kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1530kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/80R15 103/101L Lt |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |