FORD Econovan 2.0 TD 5MT (86 HP)
1999–2005
84
bhp
Power
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 84bhp |
| Power | 63kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1981mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195-80-R15/103-101- Lt |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |