FORD EcoSport 1.0L EcoBoost 6AT FWD (123 HP)
2017–
123
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1324kg |
| Boot Capacity | 592L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |