FORD EcoSport 1.0L EcoBoost 6MT FWD (140 HP)
2017–
138
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4097mm |
| Width | 1765mm |
| Height | 1654mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |