FORD EcoSport 1.0L SC 5MT FWD (95 HP)
2004–2012
94
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |