FORD EcoSport 1.4L TDCi 5MT FWD (68 HP)
2004–2012
67
bhp
Power
18.4
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1398cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.4s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1224kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |