FORD EcoSport 1.6L Flex 5MT FWD (101 HP)
2004–2012
99
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1176kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |