FORD EcoSport 1.6L Flex 5MT FWD (111 HP)
2004–2012
110
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1596cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1976mm |
| Height | 1681mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1244kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |